Make My Bill


Learn Math applications in your everyday life. Math is everywhere around you; whether you go to shopping mall or vegetable market or fruits shopping or any other shop. Print these worksheets and practice math concepts.

Try this worksheet and generate more .... choose higher difficulty level....

 

Click on level and then generate and print the pdf

(1)Which is the costliest fruit?

(2)Which is the cheapest vegetable?

(3)I bought 1 kg Cabbages & 1 kg Tomatoes, then how much I have to pay?

(4)What is the price difference between 1 kg Apples & 1 kg Strawberry?

(5)I wish to buy 1 kg Brinjals, 1 kg. Onions & 1 kg. Cabbages. What is the total amount to be paid?

(6)How much amount I have to pay if I buy 1 kg of each vegetable?

(7)If I have 70 Rs. Then how many types of fruits or vegatables can I buy? (I wish to buy 1 kg. quantity of any one fruit or vegetable)

(8)I purchased 1 kg Brinjals & 1 kg. Tomatoes and gave Rs. 150 to the vendor. How much change I will get back?

(9)I buy 1 kg of each vegetable  and gave a Rs. 500 note to vendor.How much amount will I get back?

(10)I buy 1 kg of each fruit and gave a Rs. 1000 note to vendor.How much amount will I get back?

(11)What is the price of 1 kg. tomatoes?

(12)What is the price difference between 1 kg. Bananas and 1 kg Apples ?

(13)Can I buy 1 kg of each vegetable & fruit If I have Rs. 700. (Write 'Yes' or 'No' )

(14)What is the price of 2 kg bananas?

(15)What is the price of 5 kg Apples?