Math Olympiad Grade 4 Test-12


money word problems grade 4

Money Worksheet-11

  1. My mom rented 5 videos for Rs.35 each. How much money did she spend on videos?

A. Rs.165           B. Rs.170           C. Rs.175.0        D. Rs.173.50

 

  1. Rs.0.89 + Rs.0.45 + Rs.1.79 = ?

A. Rs.3.13          B. Rs.2.13          C. Rs.3.03         D. Rs.3.33

Click here for class 4 worksheets on maths comprehension

  1. Neelam bought a colour pencil set for Rs.18.60. Which of the following is the appropriate combination of notes and coins to pay this amount?

A. 3 five Rs note., 3 one Re notes ,1 fifty paise coin, 2 ten paise coin.

B. 3 five Rs note., 3 one Re notes ,2 fifty paise coin, 1 ten paise coin.

C. 3 five Rs note., 3 one Re notes ,1 fifty paise coin, 1 ten paise coin.

D. 4  five Rs note., 3 one Re notes ,1 fifty paise coin, 1 ten paise coin.

 

  1. Jacob participated in a spelling contest where for each correct spelling he will receive Rs.0.75. In the end he received Rs.15 altogether. How many words did he spell correctly?

A. 22                  B. 19                  C. 20                   D. 21

 

  1. Jane bought a pie for Rs.7.65, beans for Rs.1.45, muffins for Rs.4.79, and pears for Rs.2.99. How much money did she spend at the store?

A. Rs.16.88       B. Rs.15.88       C. Rs.16.80        D. Rs.16.08

 

Answer Keys

(16)–C; (17)–A; (18)–C; (19)–C; (20)–A