Math Olympiad Grade 3 Division Test-8


Division Worksheet

 

  1. Mr. Hitesh buys 4 packs of coke cans. If he has 16 cans of coke altogether, how many cans are in each pack?

       A. 2                     B. 4                     C. 64                   D. 8

 

  1. Asha ate 28 varieties of fries at lunch. Anshu ate half as many as Asha. Anu ate 3 more varieties of fries than Anshu. Which number sentence will find the number of varieties of fries Anu ate?

       A. (28 – 3) ÷ 2 = □                       B. (28 + 3) ÷ 2 = □

       C. (28 ÷ 3) – 2 = □                       D. (28 ÷ 3) + 3 = □

 

  1. What is the remainder when 49 is divided by 7?

       A. 7                      B. 9                     C. 0                     D. 343

Click here for math division worksheets

  1. A set of 6 CDs costs Rs.54. What is the unit price?

       A. Rs.7                B. Rs.8               C. Rs.9               D. Rs.48

 

  1. State if the first number is divisible by the second number.

       166 by 10

       A. Yes                 B. No

Answers:

(16)–B; (17)–D; (18)–C; (19)–C; (20)–B