Math Olympiad Grade 3 Money Test-9


Money Worksheet

 

  1. How many paise will there be in Rs.1.30?

       A. 900                B. 110                  C. 130                 D. 120

 

  1. Raju bought five 34 paise stamps. How much did they cost him?

       A. 1 rupee 20 paise                       B. 1 rupee 50 paise

       C. 1 rupee 70 paise                       D. 1 rupee 90 paise

Click here for math worksheets

  1. Rohit needs Rs.2 to buy a bottle of lemonade from the vending machine. The vending machine takes 25 paise only. How many 25 paise does Rohit need?

       A. 5                      B. 8                     C. 9                     D. 10

 

  1. Ashok bought two apples and a small ice cream. The apple costs Rs. 10 each and the ice cream cost Rs. 12. How much did his meal cost?

       A. Rs. 32            B. Rs. 22            C. Rs. 20            D. Rs. 34

 

  1. The chess book cost Rs.3. Josh has Rs.20 and he has to buy 6 chess books for the chess class. How much more money does he need?

       A. He has enough money to buy the chess books

       B. He needs two rupees more

       C. He needs five rupees more

       D. He needs ten rupees more

 

Answers

(16)–C; (17)–C; (18)–B; (19)–A; (20)–A