Division-Workbook-1


This workbook contains worksheets on Division for Grade 3 students. There are total 5 worksheets with 90+ questions.
Pattern of questions : Multiple Choice Questions…

 

Division Worksheet-1

 

  1. Mrs. Sharma bought 32 crayons for her children. If each child gets 8 crayons, how many children does she have?

       A. 8                     B. 4                     C. 6                     D. 5

 

  1. Pavani can use the fact 12 × 6 = 72 to help solve a related problem. Which of the following could be the problem she is trying to solve?

       A. □ + 6 = 12                                  B. □ – 6 = 12

       C. □ × 6 = 12                                  D. □ ÷ 6 = 12

 

  1. 42 ÷ 7 = _____

       A. 5                      B. 6                     C. 7                      D. 8

Click here for math clock-calendar worksheets

  1. Find the answer.

       22 ÷ 2 =?

       A. 12                    B. 10                   C. 7                      D. 11

 

  1. Mr. Roy solved the division problem shown below on the blackboard.

       252 ÷ 7 = 36

       Which of the following could Mr. Roy use to check his answer?

       A. 7 × 42                                         B. 36 × 252      
       C. 36 × 7                                         D. 252 × 7

 

  1. This number is divisible by which of the following: 2, 3, 5, 9, 10?

       629

       A. 5                                                  B. None   

       C. 3, 5                                              D. 2, 3, 9

 

  1. Divide 18 into groups of 3. How many groups are there?

       A. 4                     B. 3                     C. 6                     D. 9

 

  1. Four baskets of apples are shown below.

       Apples are moved from one basket to another until all the baskets contain the same number of apples. How many apples will there be in each basket in the last?

       A. 4                     B. 8                     C. 10                 D. 12

 

  1. If three pens cost Rs.9, how much does one pen cost?

       A. Rs.2               B. Rs.3               C. Rs.2.50         D. Rs.4.50

 

  1. Ms. Indira bought 8 packets of banana chips for Rs. 24. Which of the following number sentences could be used to determine the cost of one packet of banana chips?

       A. Rs. 24 + 8 = □                          B. Rs. 24 – 8 = □

       C. Rs. 24 × 8 = □                          D. Rs. 24 ÷ 8 = □

 

Answers

(1)–B; (2)–D; (3)–B; (4)–D; (5)–C; (6)–B; (7)–C; (8)–B; (9)–B; (10)–D